Vybíráme botičky pro chodce začátečníka
Výběr dětských bot pro začínající chodce může být trochu oříšek. Váš lékař vám určitě doporučí, co je pro nohy vašeho dítěte nejlepší avšak s názorem pediatra se nemusíte ztotožnit. Ve chvíli, kdy mi lékařka řekla, že mám malé dávat co nejpevnější boty, které budou držet nohu jako ve svěráku. Kontaktovala jsem tedy fyzioterapeuta, který mi poradil, na co se při nákupu nových botiček zaměřit.
1. Bota musí sedět
Základní pravidlo pro výběr botiček je, že bota musí sedět. Musí sedět přes nárt, patu, ve špičce, nesmí lítat na noze ale ani nesmí nikdy nikde tlačit. Boty nekupujte nikdy přes internet. Ideálně kupte boty v prodejně, kde můžete boty vyzkoušet a dítko se v nich může proběhnout po prodejně. Je totiž důležité vidět, jak moc dobře v nich dítě chodí. Ideální je poměřit dítěti před zkoušením nožičku a za pomocí prodejce vybrat nejvhodnější typ bot.
2. Dostatek místa pro prsty
Dalším zásadním požadavkem by pro vás mělo být především místo, které bota poskytuje prstům. Prsty totiž během chůze pracují, roztahují se a potřebují kvůli tomu dostatek místa. Pohlídejte si tedy, aby byla špička bot dobře tvarovaná a neutlačovala ani palec ani malíček.
3. Pružnost
Pružnost a ohebnost boty je podstatná, protože dítě, které sotva začalo chodit potřebuje vnímat různé povrchy a bota mu v tom nesmí bránit. Žádné tvrdé tuhé podrážky. Bota by měla jít srolovat do ruličky a měla by být pružná i podélně a to i pod patou, kde je často i opatek.
4. Materiály
U dětí bychom neměli dělat kompromisy a měli bychom především koukat na kvalitu a na použité materiály. Použité materiály jsou totiž zásadní, měly by být prodyšné, lehké a zároveň by měly něco vydržet. Většina dětských bot u nás vyráběných jsou vyráběné z kůže nebo z lehkých textilií. Také kvalita bot je naprosto stěžejní, pohlídejte si, kde se boty vyrábí a nakolik je výroba bot ekologická vůči přírodě.